Warning: include(/home/smartonl/royalcustomessays.com/wp-content/advanced-cache.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/smartonl/royalcustomessays.com/wp-settings.php on line 95

Warning: include(): Failed opening '/home/smartonl/royalcustomessays.com/wp-content/advanced-cache.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/smartonl/royalcustomessays.com/wp-settings.php on line 95
Acct434 Advanced Cost Management Week 4 Homework (Red Sauce Canning, Zenon Chemical, Oregon Lumber) – RoyalCustomEssays

Acct434 Advanced Cost Management Week 4 Homework (Red Sauce Canning, Zenon Chemical, Oregon Lumber)

Acct434 Advanced Cost Management Week 4 Homework (Cost Allocation) – Version 2 Problem 1: Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During the summer of 20X2, the joint costs of processing the tomatoes were $420,000. There was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the summer is as follows: Product Cases Sales Value at Splitoff Point Separable Costs Selling PriceCatsup 100,000 6 per case $3.00 per case 28er caseJuice 150,000 8 per case 5.00 per case 25 per caseCanned 200,000 5 per case 2.50 per case 10 per case Question 1: Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is used, and compute the cost per case for each product (10 Points) Problem 2: Zenon Chemical, Inc. processes pine rosin into three products: turpentine, paint thinner, and spot remover. During May, the joint costs of processing were $240,000. Production and sales value information for the month is as follows: Product Units Produced Sales Value at Splitoff Point Turpentine 6,000 liters 60,000 Paint thinner 6,000 liters 50,000 Spot remover 3,000 liters 25,000 Question: Determine the amount of joint cost allocated to each product if the physical-measure method is used. Problem 3: Oregon Lumber processes timber into four products. During January, the joint costs of processing were $280,000. There was no inventory at the beginning of the month. Production and sales value information for the month is as follows: Product Board feet Sales Value at Splitoff Point Ending Inventory 2 x 4’s 6,000,000 0.30 per board foot 500,000 bdft. 2 x 6’s 3,000,000 0.40 per board foot 250,000 bdft. 4 x 4’s 2,000,000 0.45 per board foot 100,000 bdft. Slabs 1,000,000 0.10 per board foot 50,000 bdft. Question: Determine the value of ending inventory if the sales value at splitoff method is used for product costing. Round to three decimal places when necessary. (10 Points)

Place Order
Acct434 Advanced Cost Management: Week 3 Homewrok (Tessmer Manufacturing and Louder Company)
July 3, 2018
Acct434 Advanced Cost Management: Week 4 (Red Sauce Canning, Zenon Chemical, Oregon Lumber)
July 3, 2018